Wcale nie tak rzadko zawieramy polisę OC w życiu prywatnym – zwykle w formie dodatku do ubezpieczenia mieszkania lub, coraz częściej, szkolnego ubezpieczenia NNW dziecka. Polisa może nas chronić nie tylko w takich sytuacjach jak zalanie mieszkania sąsiadom czy uszkodzenie przez dziecko szkolnej umywalki. O jakich sytuacjach mowa?
Spis treści:
OC w życiu prywatnym – zakres ochrony ubezpieczeniowej
Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę w sytuacjach, gdy w związku z czynnościami w życiu prywatnym lub posiadaniem mienia ubezpieczony jest zobowiązany do naprawienia wyrządzonej szkody. Decydując się na szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej możemy być ubezpieczeni w następujących sytuacjach:
- zalanie mieszkania sąsiada z dołu na skutek pozostawienia odkręconego kranu czy awarii w trakcie prania;
- wybicie szyby (lub inne zniszczenia) spowodowane przez dziecko w trakcie zabawy stłuczenie czy zniszczenie przedmiotów w sklepie
- potrącenie pieszego w trakcie jazdy na rowerze, zarysowanie cudzego auta - spowodowanie urazów innych osób podczas uprawiania sportów np. jazdy na nartach, grze w piłkę nożną itd.
- wyrządzenie szkód na osobie lub mieniu przez zwierzęta domowe np. ugryzienie gościa, zniszczenie wartościowych przedmiotów przez czworonoga
- wyrządzenie szkody w związku z używaniem sprzętu pływającego np. żaglówki wypożyczonej w czasie urlopu
Zakres ochrony ubezpieczeniowej może obejmować ubezpieczonego, ale również jego bliskich czy osoby zatrudnione do pomocy w gospodarstwie domowym, sprawujące opiekę nad osobami starszymi lub dziećmi. Polisa może obowiązywać na terenie miasta, całego kraju lub nawet poza jego granicami.
Zanim kupisz OC w życiu prywatnym
Nie sztuką jest narzekać na ceny polis oraz problemy przy wypłacaniu odszkodowań. Sztuką jest wybrać takie ubezpieczenie, z którego będziemy zadowoleni. Aby kupić dobre OC w życiu prywatnym musimy zastanowić się na jakiej ochronie najbardziej nam zależy i uważnie czytać warunki umowy.
Jeżeli chcemy być kompleksowo ubezpieczeni, bądźmy ostrożni w stosunku do polis OC będących dodatkami do ubezpieczenia mieszkania czy NNW dziecka. Zwykle są to ubezpieczenia o wąskim zakresie ochrony, a więc np. nie będą zapewniać ochrony w związku z używaniem sprzętu pływającego czy też będą działały jedynie na terenie miasta. Przeczytajmy zatem warunki umowy i dopytajmy czy istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o interesujące nas zagadnienia.
Koniecznie zapoznajmy się z listą wyłączeń odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Żyjesz w konkubinacie? Czy twój partner w myśl umowy ubezpieczeniowej uznawany jest za osobę bliską? Polisa obejmuje szkody wyrządzone przez zwierzęta? Upewnij się o jakich zwierzętach mowa! W przypadku psów niejednokrotnie trzeba płacić dodatkową składkę. Pomoc domowa w trakcie prania zalała mieszkanie sąsiada z dołu? Jeżeli zatrudniasz osoby do pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego czy opiekunki do dzieci, sprawdź czy ubezpieczyciel wypłaci ewentualną rekompensatę, gdy szkody zostaną spowodowane przez osobę trzecią pracującą w twoim domu.
Nie oszczędzajmy na sumie gwarancyjnej. 30 000 zł to niedużo. Jeżeli wyrządzimy szkodę osobie trzeciej w czasie uprawiania sportów np. jazdy na nartach, koszty leczenia poszkodowanego mogą być spore i wtedy przyjdzie nam dopłacić z własnej kieszeni za rehabilitację czy inne wydatki związane z powrotem poszkodowanego do zdrowia.